kasb

الفباي زندگي

اذهب الى الأسفل

الفباي زندگي

پست من طرف farhad في السبت مارس 29, 2008 5:14 am

▪ همکاری و همیاری
یکی از نیازمندی های مهم انسان در سفر موفقیت، استفاده از امکانات، استعدادها و توانایی های دیگران می باشد. افراد موفق به یقین از روحیه همکاری و همیاری، چون مغناطیسی برای جذب امکانات استفاده می کنند. لازمه همکاری و همیاری ایجاد صمیمیت و الفت بین مردم است.
▪ توجه به اصل فراوانی (شکرگزاری)
کسانی که علل موفقیت انسان ها را تحقیق و بررسی کرده اند، توجه به امکانات موجود و سپاس گزاری از آن ها را از اصول مهم موفقیت بر شمرده اند.
▪ در کتاب باور کنید تا ببینید می خوانیم:
نخستین گام برای خلاص شدن از شر ذهنیت نداری، آن است که از آنچه هستیم و داریم قدردانی کنیم، سپاس گزاری باید به صراحت بیان شود.
▪ در جای دیگر می خوانیم:
هر گاه زندگی را با اعتقاد به کمبود و تنگنا به سر کنید، از رعایت اصل کیهانی وفور نعمت سرپیچی کرده و تاوان سنگینی خواهید پرداخت.
● احساس مسئولیت
اساس رشد و تعالی انسان مسئولیت پذیری است. کسی که از پذیرش مسئولیت شانه خالی کند، در واقع، از خودشکوفایی و رشد و تعالی باز مانده است. افراد مسئولیت گریز، کسانی هستند که استعداد ها و سرمایه های بی کران گنجینه وجود خود را به یغما می دهند. خالق مهربان نیز آفرینش را بر اساس مسئولیت پذیری ایجاد کرده است. آنجا که خداوند از خود سلب مسئولیت می کند، می خواهد رسالت، تکلیف و مسئولیت انسان در مقابل سرنوشت و تحولات زندگی فردی و اجتماعی را به او یاد آوری نماید. به راستی که خداوند سرنوشت هیچ گروهی را تغییر نمی دهد، مگر این که خود، سرنوشت خویش را متحول کنند.
آری، انسان مسئول پدید آوردن افکار و اندیشه، رفتار و حتی صفات خود می باشد. هرگاه خویش را مسئول تصمیم های خود بدانید، از هر حیث عنان اختیار دنیای خود را به دست گرفته اید.
رشد و تعالی معنوی، آرامش جسمی و روحی، اعتماد به نفس، موفقیت شغلی مناسب، درآمد خوب، امنیت و توانایی، مثبت اندیشی، کنترل احساسات و عواطف، پرهیز از خشونت، خصومت و ترس را می توان از دستاوردهای مسئولیت پذیری برشمرد.
▪ تمام نیروی خود را در یک نقطه متمرکز کن
اگر می خواهی هدفی را دنبال کنی، باید سختکوش باشی. باید همه نیروهای خود را در یک نقطه متمرکز کنی و سعی کنی با نظم و ترتیب و سازمان دهی بر ارزش کار خویش بیفزایی.

▪ انضباط نفس
انسان دارای غرائز، احساسات و عواطف متعدد و مختلفی است. غریزه هایی چون، رفاه طلبی، حرص، برتری طلبی، حب ذات، تنوع طلبی، و غریزه جنسی، لازمه رشد و تکامل زندگی مادی و معنوی انسان است. غریزه های مذکور و احساسات و عواطف، در صورتی موجب رشد و تعالی انسان می شود که از آنها به طور متعادل و به نحو صحیح استفاده شود.
انضباط باید دارای آیین نامه ای باشد تا انسان بتواند بر اساس آن عمل کند. خالق مهربان آیین نامه را در قالب دین به ما ارزانی کرده است؛ تا ما با رعایت آیین نامه رشد و توسعه انسانی، بتوانیم، به کمال مطلوب برسیم.
▪ پس معطل چه هستید؟
در این آیین نامه آنچه را که موجب عقب ماندگی و شکست انسان است به عنوان محرمات و آنچه را که موجب رشد و کمال است تحت عنوان واجبات و مستحبات مشخص شده و رعایت و عمل به آنها به ما سفارش شده است.
▪ معاشرت موثر
صورت زیبای ظاهر هیچ نیست ای برادر سیرت زیبا بیار
یکی دیگر از اصول موفقیت، داشتن اخلاق پسندیده است. محال است که شما انسان موفقی را بیابید که او از جاذبه های اخلاقی بهره مند نباشد. خداوند در قرآن به پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: و اگر خشن و بداخلاق بودی مردم از اطراف تو پراکنده می شدند.
▪ صبر و بردباری
یکی دیگر از ویژگی های افراد موفق صبوری و حلم و تحمل زحمات و سختی ها برای رسیدن به اهداف می باشد. صبر و بردباری، مقاومت و توانایی انسان را چند برابر می کند.
صبر و ظفر هر دو از دوستان قدیمند در اثر صبر نوبت ظفر آید
صبر در معارف اسلامی بر سه نوع است:
ـ صبر و تحمل بر مشکلات ؛
ـ صبر و پایداری در اجتناب از معصیت ؛
ـ صبر و تحمل در اطاعت از پروردگار.
▪ تلاش و کوشش
همت بلند دار که مردان روزگار از همت بلند به جایی رسیده اند
موفقیت های بزرگ نتیجه تلاش های مستمر شخصیت های بزرگ است. در قرآن کریم خداوند متعال می فرماید: برای انسان دستاوردی جز سعی و تلاش او نیست.
خداوند به ما می آموزد که ای انسان تو در زندگی مادی و معنوی محصول تلاش خود را مصرف می کنی، تو در واقع بر سر سفره زحمت خویش نشسته ای و از آن ارتزاق می کنی.
▪ پشتکار
پشتکار یکی دیگر از مهمترین ارکان موفقیت است که برخورداری از آن افراد را به اهداف نائل می کند. توماس ادیسون در پاسخ کسانی که او را از اقدامات عملی مایوس می کردند می گفت: هزاران بار تجربه کردم که چگونه لامپ روشن نمی شود، اکنون می خواهم بیاموزم که لامپ چگونه روشن می شود.
کسی که دارای همتی بلند و اهدافی عالی است، هر گز سست و کسل نمی شود.

به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی
به صد دفتر نشاید گفت حسب الحال مشتاقیمنبع: روزنامه تفاهم
نوشته: غلامحسین ریاحی تهیه کننده: فرهاد خلفیان
avatar
farhad
مدیر بخش مقالات
مدیر بخش مقالات

تعداد پستها : 27
تاريخ التسجيل : 2008-03-23

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد