kasb

الفباي زندگي

اذهب الى الأسفل

الفباي زندگي

پست من طرف farhad في السبت مارس 29, 2008 5:01 am

حتما این جمله نیچه را شنیده ای که می گوید: دنیا نه مخالف با انسان و نه موافق با او، بلکه بی طرف است.
● خواستن، توانستن است
برای در آغوش گرفتن شاهد موفقیت باید با همه وجود و به گونه ای خلاق در جستجوی آرزوهای قلبی خود باشی. تمام قوای ذهنی خود را بر هدفی که داری متمرکز کن و خود را برای غلبه بر مشکلات احتمالی آماده ساز. همیشه بذر این باور را در ذهن خود بپاشان که، اگر بخواهی و عمل کنی بدست خواهی آورد.
● غیر ممکن وجود ندارد
عدم موفقیت انسانها در زندگی به دو دلیل عمده است:
ـ اولا: تعدادی از افراد در پاسخ به مسئولیت ها و فرصت های پیش آمده از خود مقاومت و شکیبایی نشان نمی دهند و در اجرای کارها سهل انگاری می کنند.
ـ ثانیا: نیز راه و روش انتخابی آنها نادرست است و یا به عبارت دیگر می توان گفت: قبل از سنجیدن همه جوانب و دقت در کار و ایجاد امکانات لازم بلافاصله مبادرت به عمل می کنند.
تو هر گاه بدون مطالعه قبلی و مشورت با افراد خبره اگر دست به انجام عملی بزنی، به طور یقین به نتیجه دلخواه نخواهی رسید.
● چگونگی فتح قله های موفقیت
بهترین شیوه برای انجام کارهای بزرگ و ظاهراً غیر ممکن، تقسیم آن به کارهای کوچک است. پرداختن به یکایک این کارهای کوچک و انجام آنها در نهایت ما را به انجام کارهای بزرگ قادر می سازد.
به یاد داشته باش افرادی که قله اورست را فتح کرده اند با برداشتن گام های ۳۰ سانتی متری کار خود را آغاز کرده اند.
▪ سخاوت و بخشش
تو نیکی میکن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز
بخشش در زندگی انسان آثار و دستاوردهای زیادی دارد، بخشش نشانه ای از توانمندی است، بخشش افراد ناتوان را توانا می کند.
بخشش سبب موفقیت انسان است. زیرا چون مغناطیس، امکانات و لذت ها را در ابعاد مادی و معنوی برای انسان جذب می کند. آنتونی رابینز می گوید:
تنها کسانی که یاد گرفته اند در نهایت صمیمیت و بدون خودنمایی، به دیگران خدمت کنند، عمیق ترین لذت زندگی و موفقیت واقعی را درک می کنند.
▪ هدف شناسی و هدف گذاری
کسی که بدون هدف حرکت کند به زودی انرژی و توانایی های خود را هدر می دهد.
بی هدفی در زندگی، عقب ماندگی و خسران را به دنبال خواهد داشت. هدف، مکانیزم موفقیت جوی ذهن را فعال می کند. هدف گذاری پتانسیل های نهفته در وجود انسان را آزاد کرده و او را غرق در شادمانی و نشاط می نماید. با هدف گذاری استعدادها شکوفا می شود و به زندگی آرامش و نشاط تزریق می گردد. بی هدفی یکی از مهمترین عوامل عقب ماندگی و ناکامی در انسان می باشد.
▪ گذشت
گذشت کردن از خطاها و اشتباهات دیگران و دور شدن از کینه جویی و انتقام، از دیگر ویژگی های افراد موفق است. گذشت از خطاهای دیگران دستاوردهای فراوانی بهمراه دارد که از جمله آنها می توان به موفقیت در زندگی، آرامش و نشاط روحی، سلامت روانی و جسمانی اشاره کرد.
علی(ع) می فرماید: گذشت، نیکوترین احسان ها، زکات پیروزی، نشانه بزرگی، تاج بزرگواریها، برترین نیکی ها، بهترین خصلت ها، بزرگترین فضیلت ها، بالاترین تحمل و بردباری و از اخلاق بزرگواران می باشد.
گذشت بیش از آن که ارمغانی برای دیگران باشد، هدیه ای آرام بخش و انرژی زا ـ که علامتی از بزرگواری و کرامت انسان است ـ برای خود انسان می باشد.
▪ روحیه مثبت و بانشاط
سرچشمه رفتار انسان، حالت و روحیه اوست.
تجربه و پژوهش های علمی ثابت کرده است که بین رفتار و روحیه انسان ارتباط مستقیمی وجود دارد. کسی که دارای روحیه منفی است هر گز نمی تواند دارای رفتار مثبت و با نشاط باشد. انسان مثبت اندیش معتقد است که خالق مهربان همواره او را دوست دارد و از او حمایت می کند و چنانچه در بعضی از امور نتیجه دلخواه حاصل نشود آن را تجربه ای ارزشمند می داند.
از این رو به تو توصیه می شود که همواره در برخورد با دیگران متبسم و با نشاط باشی، غم و اندوه را نباید در ظاهر آشکار کنی. همواره باید در برخورد با مردم لبخند بر لب داشته باشی.
▪ اعتقاد به هماهنگی کائنات
مرا خوش می تپد دل در بر امشب یقین آورده نامم دلبر امشب
آیا تا بحال شده که به یاد دوستی افتاده باشید و ساعاتی بعد آن دوست با شما تماس گرفته باشد؟ این نوع ارتباط روحی افراد با یکدیگر را تله پاتی می نامند که امروزه امری ثابت شده، تجربه شده و علمی است. آری، ارتباطات روحی شانسی و تصادفی نیست، تابع اصول و جریان منظمی است که درک آن نیازمند تفکر و تامل می باشد.
اعتقاد به این که همه موجودات، حرکت ها و رویداد های زندگی و حتی خود انسان جزیی از کل است که در یکدیگر تاثیر می گذارند، انسان را به این باور می رساند که این کل شگفت انگیز از پشتیبانی موجودی عالم، حکیم، مدیر و مقتدر بهره مند است.
تو عزیز باید تلاش کنی تا حرکتی بر خلاف حرکت کل از تو صادر نشود، زیرا در سرنوشت تو موثر است. هر چه هماهنگی تو با عالم آفرینش و فراست بی انتهایی که آن را اداره می کند بیشتر باشد، موفقیت تو بیشتر تأمین و تضمین خواهد شد.
چگونگی هماهنگی با قوانین حاکم بر نظام آفرینش را خالق کائنات در قالب آیین نامه ای به نام دین به تو هدیه کرده است.
▪ بهره مندی از تفکری خلاق
تو همه سرمایه ها و ابزارهای موفقیت را در اختیار داری اما آیا تا کنون از آنها استفاده بهینه کرده ای؟ آیا می دانی چگونه باید از آنها بهره ببری؟
قدرت تفکر و اندیشه از ابزارهای مهم موفقیت است و مهم تر از آن قدرت خلاقیت اندیشه است که خدای مهربان به تو هدیه کرده است. خلاقیت شکوفا کننده استعداد ها و قدرت های نهفته در وجود توست. با بهره مندی از مکانیزم خلاقیت فکر، می توانی همه بن بست ها را بگشایی و اهداف خود را تحقق نمایی. در برنامه ای جداگانه، تکنیک های فعال کننده مکانیزم خلاقیت را با تو در میان خواهم گذاشت.
ـ تکنیک های فعال کننده مکانیزم خلاقیت
۱) باور داشته باشید که خالق مهربان در وجود شما گنجینه ای از خلاقیت به ودیعه نهاده است.
۲) هدف گذاری و برنامه ریزی مکانیزم موفقیت را فعال کنید.
۳) بر اهداف تمرکز کنید.
۴) برای تمرکز از مکانی خلوت و زمانی خاص استفاده نمایید.
۵) هر چه مطالعه، تحقیق و تمرکز بر موضوع مورد نظر بیشتر باشد مکانیزم خلاقیت شما تحرک بیشتری خواهد داشت.
۶) از قدرت تخیل برای تجسم اهداف استفاده کنید.
ادیسون می گوید: وسعت نبوغ و خلاقیت انسان به پهناوری نحوه تخیل و توانایی اوست.
▪ کمال جویی
یکی از عوامل موفقیت قهرمانان، کمال جویی است. قهرمانان از سعی و تلاش مؤثری برای ممتاز شدن در رشته و حرفه مخصوص به خود بهره مند هستند.
در جهان کنونی که عصر رقابت است کسی که به دنبال موفقیت بیشتری است، به یقین باید امتیاز بیشتری نسبت به رقبای خویش داشته باشد.

ادامه دارد
avatar
farhad
مدیر بخش مقالات
مدیر بخش مقالات

تعداد پستها : 27
تاريخ التسجيل : 2008-03-23

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد