kasb

الفباي زندگي 2

اذهب الى الأسفل

الفباي زندگي 2

پست من طرف farhad في السبت مارس 29, 2008 4:59 am

ای عزیز، آیا می دانی که خالق مهربان، تحول و دگرگونی در صحنه زندگی را به تو واگذار کرده است و مسئولیت سنگین این کار را به عهده ات گذاشته است آنجا که می فرماید: به طور یقین خداوند سرنوشت هیچ گروهی را تغییر نمی دهد مگر این که آنان خود، زندگی خویش را متحول کنند.
ای جستجوگر شادی و شادکامی، زندگی چیزی جز تجسم افکار و اندیشه تو نیست. چنانکه ارل نایتینگل می گوید: تو همان می شوی که پیوسته به آن می اندیشی.

ای برادر تو همه اندیشه ای مابقی خود استخوان و ریشه ای
گربود اندیشه ات گل گلشنی ور بود خاری تو هیمه گلخنی

انسان همان است که می اندیشد، اگر افکار تو الهی و ملکوتی باشد، تو نیز الهی و ملکوتی خواهی بود اما اگر افکار شیطانی در ذهن تو خانه کند شیطانی و بلکه شیطان خواهی بود.
● اصول کلی موفقیت
موفقیت مرکب از اصولی است که رعایت آنها برای تو مسافر کوی پیروزی، ضامن کامیابی خواهد شد. به این اصول، مؤلفه ها و عوامل و اجزای تشکیل دهنده موفقیت توجه کن.
▪ خود باوری و اعتماد به نفس
اعتماد به نفس منشاء موفقیت تو است. تو با اعتماد به نفس و با حمایت خالق مهربان، قادری تمامی قله های موفقیت را یکی پس از دیگری فتح کنی. دانشمندان زیر بنای اعتماد به نفس را عزت نفس می دانند، و عزت نفس یعنی تعریفی که تو از خود داری.
توکیستی؟ پاسخی که به این سئوال می دهی، میزان عزت نفس تو را نشان می دهد. آقای دایر می گوید: در اندرون همه ما خزانه ای بی کران از عشق و شادمانی و نعمت هست که می تواند آنچه را در آرزوی آن هستیم برای ما فراهم کند.
تو موجود پیچیده، عمیق و ارزشمند هستی. من باید اعتراف کنم که کسی جز خالق انسان نمی تواند به معرفی انسان بپردازد. برای آگاهی از این که من و تو چه کسی هستیم به سراغ قرآن کریم می رویم آنجا که خداوند متعال می فرماید: به طور قطع من اراده کرده ام در زمین جانشینی برای خود قرار دهم.
کسی که قائم مقام خدا و گرامی ترین موجود آفرینش و حاکم بر زمین و آسمان و هر آنچه در آنهاست می باشد، به طور یقین بعد از خالق کائنات قدرت مند ترین موجودات است.
اگر چنین باوری از خود داری، با حمایت خالق آفرینش، قادری هر کاری را که اراده کنی، به انجام برسانی. تو با این سرمایه خدا دادی، شهامت انجام هر کاری را داری.
▪ برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه
آرزوها و اهداف خود را به ضمیر باطن بسپار تا ضمیر ناخودآگاه تو با دقت روی آن کار کند و نتیجه صحیح را در اختیار تو قرار دهد.
همه ما استعداد نابغه شدن را داریم، به شرطی که قادر به استفاده از اندیشه خلاق خود باشیم. ضمیر ناخودآگاه به تمامی خواسته های درونی ما اعم از مثبت یا منفی پاسخ می دهد.
برای رسیدن به قله های موفقیت، خود را از شر افکار نا امید کننده و منفی برهان.
ماکسول مالتز به ما توصیه می کند: سعی کنید در آن واحد تنها یک مساله را به مغز بسپارید. تو باید در هر لحظه تمام آگاهی خود را به یک کار متمرکز کنی و بقیه را بطور موقت رها کنی. پس از حل یک مشکل، باید خواسته دیگری را به مغز سپرد و در انتظار راه حل بود.
▪ آشنایی با سرچشمه موفقیت
نوشیدن از شربت گوارای موفقیت، لذت بخش است. اما آشنایی با سرچشمه آن امتیاز دیگری دارد. کسی که با سرچشمه موفقیت آشنا شود و لذت و گوارایی نوشیدن از این چشمه را احساس کند، دیگر نوشیدنی دور از چشمه برای او گوارایی چندانی نخواهد داشت. آیا تا به حال اندیشیده اید که سرچشمه موفقیت چیست و کجاست؟ چگونه می توان به آن جا سفر کرد؟ ره توشه آن چیست؟ دستاوردهای رسیدن به سرچشمه موفقیت چیست؟ این سئوال ها و ده ها سئوال دیگر را در فصول دیگر این مجموعه پاسخ خواهیم داد.
▪ صداقت و یکپارچگی شخصیت
دانشمندان در بررسی هایی که انجام داده اند، یکی از مهم ترین خصوصیات انسان های موفق را صداقت یافته اند. افرادی که در جستجوی موفقیت هستند چاره ای جز آراستگی به زیور صداقت ندارند. صداقت با انسان آرامش می دهد و سبب جلب اعتماد دیگران می شود.
▪ دگر گونی در باورهای منفی
ناکامی انسان ریشه در باورهای او دارد، کسی که باور دارد نمی تواند، امکانات ندارد، تحمل ندارد و ... این باورهای منفی در زندگی او محقق و مجسم می شوند. زندگی تجسم افکار و باورهای انسان است.
باورهای ذهنی تو، مغز تو را برنامه ریزی می کند و مغز تو بر اساس برنامه ریزی ذهنی که سرچشمه آن باورهای توست به اعصاب و عضلات تو فرمان های لازم را صادر می کند.
باورهای منفی چون غده ای سرطانی باعث شکست و نابودی انسان است. یکی از فیلسوفان بزرگ رواقی می گوید: ما باید بیشتر از آنچه مراقب بیرون کشیدن تومورها و آبسه ها از بدن هستیم، مراقب بیرون کشیدن افکار نادرست از ذهن باشیم.
آنچه انسان را محدود و ناکام می کند، باورهای محدود اوست نه عوامل بیرونی. محدودیت انسان در زندگی، چارچوب ذهنی است که خود برای خویش ساخته است.
ای عزیزی که، در جستجوی رشد و کمال هستی، باید باورهای محدود کننده را نابود کنی، و باورکنی که می توانی با حمایت خالق مهربان هر قله ای را فتح کنی؛ فتحی آسان و پیروزمندانه.
▪ تکنیک های مقابله با افکار منفی
افکار و باورهای منفی موجبات عقب ماندگی و بدبختی ما را فراهم می کنند. ما را محدود می سازند. استعداد هایمان را تباه می کنند و پتانسیل و انرژی های ما را نابود می کنند. برای نجات از دست این باورهای مزاحم می توان به این پیشنهادات عمل کرد:
ـ باور داشته باشید که توانایی شما هیچ محدودیتی ندارد مگر محدودیت هایی که توسط ذهن شما ساخته می شود.
ـ با هدف گذاری، برنامه ریزی و تلاش و حمایت خدای مهربان انجام هر کاری امکان پذیر است.
ـ همواره تمرکز بر افکار مثبت و یا اشتغال به کارهای مفید داشته باشید.
ـ همواره با افراد مثبت اندیش معاشر باشید.
ـ ارتباط و اتصال با ضمیر ناخودآگاه شخصیت های موفق عالم بشریت که از آنان به عنوان معصومین یاد می شود می تواند کمکی به شما درزمینه رهایی ازدست افکار منفی باشد.
ـ پناهندگی، استمداد و جلب حمایت خدای رحمان، مهمترین تکنیک برای رهایی از افکار منفی است.
آنچه تو عزیز را در راه پیشرفت و موفقیت محدود و ناکام می کند، باورهای محدود تو است نه عوامل بیرونی. محدودیت تو چارچوب ذهنی تو است که خود برای خویش ساخته ای.
▪ به اهداف بزرگ بیندیش
برای زندگی خود اهدافی بزرگ انتخاب کن. اگر می خواهی در کارهایت ممتاز و برجسته باشی، بطور خستگی ناپذیر تلاش کن. در صدر قرار گرفتن و ممتاز بودن مستلزم همتی والاست.
▪ در کارهایت جدیت بخرج ده
اگر در کارهایت جدیت بخرج ندهی، بی استعدادترین افراد مصمم و با اراده از تو پیشی خواهند گرفت. مطمئن باش که فقدان استعداد با عواملی همچون مقاومت، سختکوشی، نظم و دقت و صبر و شکیبایی قابل جبران است.
● آیا شانس و اقبال در موفقیت دخیل است؟
شانس و اقبال به معنای استفاده صحیح از فرصت های پیش آمده است؛ باید همواره جویای فرصت هایی باشی که زندگی در اختیار تو می گذارد. شانس به معنی توانایی درک موقعییت ها و انتخاب بهترین ها می باشد. زندگی با کسی سر جنگ ندارد.

ادامه دارد
avatar
farhad
مدیر بخش مقالات
مدیر بخش مقالات

تعداد پستها : 27
تاريخ التسجيل : 2008-03-23

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد