kasb

شهر 1300 ساله نراق ، بربلنداي عراق عجم بوده است

اذهب الى الأسفل

شهر 1300 ساله نراق ، بربلنداي عراق عجم بوده است

پست من طرف memar2020 في الأربعاء أبريل 23, 2008 3:22 am

شهر 1300 ساله نراق ، بربلنداي عراق عجم بوده است
درباره وجه تسميه اسم نراق نقل هاي متفاوتي وجود دارد عده اي شكل گيري نراق را به صورت امروزي به بعد از ورود اسلام به منطقه كه نام آن را گرفته شده از حروف در هم ريخته قرآن است مي دانند. گروهي هم معتقدند نام نراق از ستاره‌اي گرفته شده و برخي كارشناسان بر اين عقيده اند كه نراق از دو كلمه نر و عراق استخراج شده است.

يكي از بناهاي تاريخي نراق

خبرگزاري ميراث فرهنگي _ گروه ميراث فرهنگي _ درباره وجه تسميه اسم نراق نقل هاي متفاوتي وجود دارد عده اي شكل گيري نراق را به صورت امروزي به بعد از ورود اسلام به منطقه كه نام آن را گرفته شده از حروف در هم ريخته قرآن است مي دانند. گروهي هم معتقدند نام نراق از ستاره‌اي گرفته شده و برخي كارشناسان بر اين عقيده اند كه نراق از دو كلمه نر و عراق استخراج شده است.

"نر" به معناي بلندي و عراق گرفته شده از منطقه عراق عجم (استان مركزي فعلي) است، به مرور زمان به نراق به وزن عراق به معناي بلند ترين منطقه عراق عجم معروف شده است آنچه كه روشن است اين است كه نراق به شكل امروزي بعد از ورود اسلام به وجود آمده و پيش از آن شامل چند سكونتگاه پراكنده بوده است.

عمده ساكنان اين مناطق گبرها و آتش پرستان بوده اند در حال حاضر در اطراف نراق تپه هاي باستاني از اين اقوام به جاي مانده است.

تپه گرينان در شمال شرقي نراق از جمله سكونتگاه ها و معابد پيش از اسلام اين اقوام در منطقه است.

سابقه شهر نشيني و قدمت شهر
معتبرترين سند بر قدمت شهر و سابقه رونق آن كه به بيش از 1300 سال پيش بر مي گردد.

نراق به لحاظ موقعيت سوق الجيشي خود (قرار گرفتن در مسير جاده ابريشم و قرار گرفتن در سر راه مدينه تا هند) همواره مورد توجه حاكمان به ويژه خلفاي اموي و عباسي براي كنترل سادات علوي بوده است .

در فاصله سال هاي 100 الي 116 هجري قمري به لحاظ استقرار تعدادي از اشعرين قم در نراق ، خليفه براي كنترل و نظارت بر حال آنها فردي را به اسم زبير عرب كه از اهالي بصره بود به همراه 400 نفر نيرو به حكومت نراق منصوب مي كند و نراق به صورت پادگان و ساخلو منطقه مركزي ايران در مي آيد.

به نقل مشهور نماينده حشام ابن عبدالملك در ايران (ارزق ابرح) كه در دارالسلطنه قزوين مستقر بود بعد از دريافت گزارش والي منطقه اردهال (زرين نعل) در خصوص نفوذ آن بزرگوار در منطقه چهل حصاران (كاشان فعلي) و مردم فينين و خوابق (خاوه ) و قراء جاسب 600 سوار جنگجو به فرماندهي ارقم شامي همراه با نامه اي به فرماندار نراق زبير عرب گسيل مي‌كند و دستور مي دهد زبير با تمامي توان خود براي سركوب وارد عمل شود.

برج هاي باقيمانده درحومه شهر ازدوران پيش
در جريان جنگ حاكم مستبد نراق توسط خواجه نصير جوان 25 ساله علمدار سپاه حضرت به درك واصل مي شود در كتاب حماسه تاريخي مشهد اردهال به نقل از تاريخ كاشان و كتاب كشف الكواكب آورده است[ وقتي امامزاده به سه منزلي كاشان رسيد عامر بن ناصر سفير اهالي كاشان و فين طي نامه اي ورود افتخار آميز نايب خاص حضرت امام محمد باقر عليه السلام را به مردم اطلاع داد اما از بيم آنكه مبادا زبير نراقي كه فرماندار نراق و از دشمنان اهل بيت بود از آمدن آن حضرت به منطقه نراق مطلع شود و فتنه اي بر پا كند متوجه قريه جاسب شد و مردم آن قريه را كه از دوستان آن حضرت بودند از ورود آن حضرت مطلع ساخت ...] تاريخ به شهادت رسيدن اين فرزند بلافصل امام محمد باقر دربيست و هفتم جمادي الثاني سال 116هجري قمري است كه حدود 1320 سال پيش اتفاق افتاده است و اين نشان مي دهد كه نراق بعد از كاشان از نظر استراتژيكي داري موقعيتي بوده است كه حاكمي عرب تبار از طرف خليفه امويان براي آن منصوب شده است.

وجود بقعه هفت امام زاده مدفون در شهر نراق گواه اين ادعاست كه مسير عبور كاروان سادات از طريق اين شهر بوده و در حال حاضر سادات جمعيت کثيري از شهروندان نراقي را تشکيل مي دهند.
فاطمه علي اصغر
avatar
memar2020
مدیر بخش مقالات
مدیر بخش مقالات

تعداد پستها : 33
تاريخ التسجيل : 2008-02-21

خواندن مشخصات فردي

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد